Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

JAK DBAĆ O BIELIZNĘ? #1

2023-01-11
JAK DBAĆ O BIELIZNĘ? #1

1. Przed pierwszym założeniem upierz biustonosz.


To samo warto zrobić zresztą z każdą nową częścią garderoby. Po pierwsze dlatego, że materiał przebył długą drogę ze szwalni czy fabryki do dystrybutora, później do Twojego sklepu. Materiał nasączony jest barwnikami, może także ochronnymi środkami chemicznymi (które wcale nie są dla Twojej skóry jak witaminy).


Materiały ciemne lub o intensywnych kolorach mogą przy pierwszym praniu ?puścić? trochę koloru. To normalna sprawa, materiał nie stanie się bledszy ? jedynie wypłuczesz nadmiar barwnika.
Jeśli przykładowo założysz czerwony stanik pod jasne ubranie, ten nadmiar barwnika może Ci się odcisnąć na ubraniu. Poza tym ? niewykluczone, że przed Tobą ktoś już dany produkt mierzył. Higieniczniej jest go delikatnie przeprać.

2. Zatem jak mam prać biustonosz?


Ręcznie :)
Namocz go w letniej wodzie z delikatnym środkiem piorącym (np. płynem SOAK). Jeśli zostawisz go na trochę do ?namoknięcia?, potem praktycznie będzie się prał sam, wystarczy troszkę pomiętosić. Ugniataj bieliznę. Staraj się nie ściskać mocno miseczek z termicznie formowanej gąbki i ich zbytnio nie łamać. Płucz także w letniej wodzie.
 
Susz biustonosz rozłożony na płasko. Będzie się mniej odkształcał niż powieszony na sznurku.

3. A co, jeśli stanowczo NIE CHCĘ prać bielizny ręcznie?

Pamiętaj, że biustonosze zniszczone wskutek nieprawidłowego prania tracą gwarancję producenta i nie podlegają reklamacji. Ale jeśli się z tym pogodzisz i mimo wszystko chcesz prać staniki w pralce, mamy kilka porad, żeby przedłużyć ich żywotność.
Zapakuj staniki do woreczków do prania ? najlepiej każdy osobno. Pozapinaj haftki biustonosza, żeby nie zahaczały o materiał w trakcie prania.
Pierz w 30 stopniach, w delikatnym trybie prania ręcznego lub wełny. Nie susz w suszarce bębnowej, nie wiruj ? susz staniki tak, jak po praniu ręcznym, rozłożone na płasko.
Czasami dostajemy do reklamacji staniki prane w pralce, w zbyt gorącej wodzie. Od razu widzimy, że są ?wygotowane?, nawet jeśli nie mówicie, jaką metodą były prane. Skąd to wiemy? Jeśli pianka miseczek ma fakturę granulkową, takie małe górki i dolinki ? stanik był prany w zbyt gorącej wodzie. Po traktowaniu pralką obwody staników potrafią szybko rozciągać się o kilka centymetrów! W stanikach pranych ręcznie rzadko wychodzi fiszbina ? zdarza się to często przy praniu w pralce (co potrafi nawet zepsuć pralkę).

4. A jak przechowywać bieliznę?


Z miękkimi biustonoszami nie ma problemu ? składasz razem obie miseczki. Biustonosz prawie nie zajmuje miejsca, zmieści się wszędzie.
Biustonosz usztywniany cienką gąbeczką także można złożyć na pół, ?miseczka w miseczkę?. Ale bezpieczniej jest przechowywać go w takim kształcie, jak leży na biuście (i nie wywijać miseczek). Miseczek termicznie formowanych nie składamy - szybko się zniszczą. Jeśli złożymy usztywniane biustonosze jeden za drugim, nie powinny zajmować wiele miejsca.

Przy intensywnym użytkowaniu żywotność biustonosza to ok. sześć miesięcy. Ale jeśli się dba o staniki i ma ich kilka na zmianę ? to potrafią służyć całe lata. Aż do zmiany rozmiaru albo do znudzenia :D

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel